Zabráňte ozvenám a neželaným hlukom vo Vašom byte

Vizuálny pocit luxusu je pri moderných interiéroch jedným z hlavných parametrov exkluzivity. Materiály ako kvalitná dlažba na podlahe, veľké presklené plochy v kombinácii so štýlovým nábytkom a náladovým osvetlením síce vytvoria na pohľad výnimočný priestor. Nie vždy však dokážu zabezpečiť jeho akusticky príjemnú a útulnú atmosféru.

Ako sa Vám bude variť v kvalitne vybavenej kuchyni, ale za nepretržitého hluku digestora zmiešaného s inými zvukmi z jedálne alebo obývačky, kde práve deti pozerajú nedeľný blok rozprávok? Alebo ak si budete chcieť vypočuť hudbu na pohodlnej sedačke, ale do toho Vás budú rušiť zvuky z ostatných častí domu? Prečo je to tak? A musí to tak vždy aj byť?

Odpoveď na prvú otázku je založená na fyzike. Zvuk sa jednoducho šíri a v našom prípade najmä odráža od povrchov stien, podláh, alebo zariadenia bytu. Čím väčšia hladká plocha sa v priestore nachádza, tým viac sa zvuk odráža späť a spôsobuje to, čo voláme dozvuk. Od jeho dĺžky následne závisí ako dobre, zreteľne a jasne dokážete počuť zvuky vznikajúce v tomto priestore. Čím dlhšia je doba dozvuku, tým sú tieto zvuky horšie pre naše uši. Inak povedané, ak sa zvuk v priestore odráža a nemá kam uniknúť, zostáva v priestore. Súčasne ale nových zdrojov zvuku stále pribúda a hluk sa hromadí. Dobu dozvuku ale vieme účinne skracovať pohltivými materiálmi zabudovanými, alebo inštalovanými v priestore. Tu sa skrýva aj odpoveď na druhú otázku. Nie, tak ako sme to opísali v úvode, nemusí to tak byť.

Akustické pohltivé riešenia tieto zvuky síce úplne neodstránia, dokážu ich však utlmiť tak, aby sa neodrážali v takej veľkej miere a nešírili ďalej. Môžete si tak v spoločnosti priateľov vychutnať príjemný rozhovor bez toho, aby ste museli zvyšovať hlas. Najväčšia a najúčinnejšia plocha na pohlcovanie nežiadúceho zvuku je strop. Akustické stropy utlmia práve tie nežiaduce zvuky, ktoré sa bežne šíria po interiéri domu alebo bytu. Dokážu utlmiť ozvenu televízora, šantiace deti, alebo rozhovory viacerých menších skupín, ktoré sa nezávisle bavia v jednej miestnosti. Tieto akustické riešenia sú často nenápadné a nepôsobia po ich zabudovaní rušivo. Preto ich je možné kombinovať s rôznym štýlom interiérového dizajnu. Stačí s nimi počítať už pri návrhu a tvorbe interiéru. Výsledkom bude príjemný a komfortný priestor, ktorý bude vyzerať exkluzívne nielen vizuálne, ale aj pocitovo.