Retro dizajn v modernom šate: rekonštrukcia kultúrneho domu

Nedávno som bol účastníkom zaujímavej kultúrnej akcie. Akcia bola venovaná rodičom detí, ktoré si pre nich pripravili kultúrny program. Konala sa v miestnom kultúrnom dome a aj keď bola vydarená, mňa zaujalo aj niečo iné. Zvuk. Respektíve, hluk. A keď som sa dozvedel, že kultúrny dom bol len nedávno rekonštruovaný, moje prekvapenie, či skôr sklamanie, bolo o to väčšie.

Zobraziť viac

Akustika a (je) umenie

V našich článkoch o realizáciách a akustike systematicky diskutujeme o rôznych miestach, kde by sa mala venovať pozornosť téme akustiky, a kde by mala byť optimalizácia priestorovej akustiky samozrejmosťou. Okrem dobre známych oblastí, ako sú školy, nemocnice, telocvične, športové haly, konferenčné sály alebo vstupné loby, sme sa rozhodli preskúmať tému výstavných priestorov.

Zobraziť viac

Heradesign – akustika na mieru

Netradičné prvky pomáhajú dizajnovo dotvárať atmosféru v interiéri domu, bytu alebo kancelárie. V našej ostatnej realizácií sme dostali možnosť realizovať dizajnové steny v kanceláriách Cleverlance (od 1.1.2024 Qinshift) v budove Nivy Tower.

Zobraziť viac

Projekt nachystaný od návrhu po detail

Všetko to začalo jednoducho. Klient nás oslovil s požiadavkou realizácie netradičného obkladu na stenu. Dôležité bolo, aby to vyzeralo tak ako vo vizualizácii. Pre nás bežná situácia, lebo také výzvy máme radi. Na druhej strane práve príprava a vytvorenie návrhu zohráva najdôležitejšiu úlohu. V tejto fáze je potrebná úzka spolupráca práve s klientom, aby sme spoločne pomenovali a následne vychytali všetky slabé miesta. Rovnako to bolo aj pri našom nedávnom projekte pre Slovak Telekom v ich novej administratívnej pobočke v Banskej Bystrici.

Zobraziť viac

Zabudnite na ozvenu, vstupná lobby trochu inak

Za našu pomerne dlhú históriu, počas ktorej sme realizovali množstvo zaujímavých projektov, sa nám podarilo nájsť a osvojiť si systém, ktorý po realizácií nespôsobí vrásky žiadnemu architektovi. O čom je reč? Dierovaný akustický podhľad. A čo môže spôsobiť vrásky? Popraskané spoje.

Zobraziť viac

Svetlo-dizajn-akustika v našej praxi

Už viac ako 30 rokov sa venujeme interiérom. Od základných riešení suchej výstavby sme sa prepracovali až k priestorovej akustike a v duchu hesla „svetlo-dizajn-akustika“ sa neustále usilujeme meniť priestor na komfortný interiér.

Zobraziť viac

Predstavte si zvuk. Aj s ním sa dá pracovať.

Každý priestor, kde sa stretávajú ľudia, má iné požiadavky na akustický komfort. A práve akustický komfort určuje ako sa v danom prostredí budete cítiť. Niekde je potrebná dobrá zrozumiteľnosť reči, napríklad na pracovnom stretnutí, inde si potrebujete vychutnať dobrú hudbu bez zbytočného rušivého zvuku v pozadí. Chcete sa v kľude naobedovať so svojim partnerom bez toho, aby ste počuli štrnganie príborov od susedného stola, či hlučnú hudbu od baru? A čo wellness? Tam idete predsa relaxovať v kľude a tichu. Dá sa to, ak sa všetko naokolo ozýva ako v jaskyni?

Zobraziť viac

Akustika má svoje miesto aj v školách

Asi nebudeme ďaleko od pravdy, keď budeme tvrdiť, že pri spomienke na školu a akustiku, sa väčšine z nás vynorí niektoré zo slovíčok hluk, krik alebo ozvena. Pritom štúdií ako pôsobí zvýšený hluk na žiakov už bolo vytvorených pomerne dosť.

Zobraziť viac

Akustické materiály na mieru

Na trhu existuje množstvo výrobcov a výrobkov zameraných na riešenie problémov spojených s priestorovou akustikou. Účinne znižujú dobu dozvuku v miestnosti a pritom aj dobre vyzerajú. Väčšina výrobcov ponúka štandardné výrobky v pevných rozmeroch a tvaroch.

Zobraziť viac