Akustické riešenia môžu byť aj vizuálne harmonické

„Rozkaz zněl jasně, nesmí projet“, zrejme poznáte známu repliku z nemenej známeho filmu Pelíšky. Asi tak nejako sme sa cítili, keď sme sa stretli s návrhom na riešenie interiéru zasadačky a priľahlej chodby a schodiska.

Návrh bol zaujímavý a náročný na realizáciu, najmä pokiaľ ide o detaily. O to viac nás to lákalo. Vymyslieť, ako na to. Zrealizovať zaujímavý návrh architektov je niekedy náročné, ale o to väčší má výsledný efekt, keď sa podarí. Preto sme veľmi radi prijali návrh architektonického ateliéru pavlech architekti pána Mareka Pavlecha.

Celý návrh sa niesol v duchu jednoduchých geometrických útvarov – trojuholníkov. A to nielen na strope, ale aj na stenách. Dôležitý bol aj výber materiálov, ktoré museli spĺňať nielen dizajnové, ale aj akustické kritériá. Hlavnou prestavbou mala totiž prejsť zasadacia miestnosť, a teda pozornosť smerujúca k priestorovej akustike a zníženiu doby dozvuku, bola na mieste. Preto pri výbere materiálu padla voľba na materiál Heradesign a voľne zavesené absorbéry AMF TopiQ Sonic.

Prečo práve Heradesign? Jeho štruktúra pôsobí zaujímavým netradičným dojmom a navyše má dostatočné akustické vlastnosti na tlmenie nežiadúceho dozvuku. Vďaka našej technológii spracovania sa nám podarilo vytvoriť požadovaný trojuholníkový dizajn steny, ktorá každého privíta hneď po vstupe do budovy. Je to hlavný, zrak priťahujúci element. Preto sme kládli veľký dôraz na spracovanie detailov. Trojrozmerný podsvietený efekt s logom firmy? Revízne dvierka na rozvodovej skrini, ktoré si málokto všimne? Žiaden problém. S našou technológiou a navrhnutým materiálom sa dá skutočne dobre pracovať a vytvoriť požadovaný efekt.

A čo tá akustika? Rozdiel pocítite okamžite už po vkročení do zasadacej miestnosti. Nemusíte ani zatvoriť dvere a pohltí Vás absolútne ticho. Samozrejme, zasadačka sa nepoužíva na to aby ste si užili ticho a samotu, práve naopak. V takomto prostredí potrebujete počuť. Počuť to, o čom rozpráva prednášajúci. A hlavne mu rozumieť. Až 70% poslucháčov nepočuje zrozumiteľne spoluhlásky. Výsledkom je znížená pozornosť a samozrejme pokiaľ ste prednášajúci, „tí v zadných laviciach sa bavia“, čo je frustrujúce. Obkladom stien materiálom Heradesign a použitím voľne zavesených absorbérov TopiQ Sonic na chodbách, je názorne vidieť ako funguje, keď sa snúbi originálny návrh architekta s kvalitnou realizáciou.

Autori návrhu: Ing. arch. Marek Pavlech, Ing. arch. Mária Rakúsová