Akustika v obchodných centrách

Nákupné centrá sú priestory, v ktorých je vždy zvýšený pohyb ľudí. Mramorové podlahy, hladké steny a veľké presklené výklady pôsobia na pohľad veľmi luxusne a exkluzívne. Tieto materiály sú síce veľmi kvalitné, v interiéri sú však zdrojom vzniku nepriaznivého hluku a ozveny.

Tvrdé materiály ako sklo, mramor alebo dlažba, v kombinácií s veľkými otvorenými priestormi, vzniknuté zvuky netlmia, ale ich len odrážajú a s minimálnym útlmom blúdia stále dookola v interiéri nákupnej promenády. S narastajúcim množstvom ľudí v uzavretom priestore nákupného centra sa tento hluk neustále znásobuje a časom môže začať pôsobiť až nepríjemne a rušivo.

V nákupných centrách by sa návštevníci ale mali cítiť príjemne. Často tam trávia svoj voľný čas, idú si s priateľmi sadnúť na kávu alebo sa v daždivom počasí zabaviť s deťmi. Preto je veľmi dôležité vytvoriť v týchto priestoroch nielen vizuálnu, ale aj akustickú pohodu. Neutlmený zvuk totiž na prvé počutie nemusí pôsobiť rušivo, avšak po určitom čase strávenom v takomto prostredí sa človek začne cítiť nepríjemne, rozrušene a vo väčšine prípadov ani netuší čo to spôsobuje. Príčinou často býva práve hluk. Na trhu je v ponuke množstvo akusticky pohltivých materiálov a riešení, ale nie všetky dokážu nerušene zachovať požadovaný dizajn a koncept interiéru nákupného centra. Ale ako zabezpečiť akustický útlm bez viditeľnej perforácie stropu alebo viditeľného rastru kazetových stropov? Práve na riešenie týchto špecifických požiadaviek máme v ponuke systémy skrytej akustiky. Pod skrytou akustikou ponúkame riešenia, ktoré svojim vzhľadom nepôsobia v interiéri rušivo, ale nenápadne zapadnú a nepútajú svojim vzhľadom žiadnu pozornosť. Plnia vždy len jedinú, ale tú najdôležitejšiu úlohu. Zabezpečiť v interiéri akustickú pohodu a komfort.   

Už je to viac ako 10 rokov, čo sme v spolupráci s Vogl Deckensysteme začali s aplikáciou monolitických akustických stropov Toptec. V tom čase išlo o veľkú novinku. Odvtedy sa nám podarilo úspešne realizovať množstvo projektov nie len na Slovensku, ale aj v Čechách, Švajčiarsku, Dánku, Írsku, Belgicku alebo Anglicku.

Veľkou výzvou bola pre nás realizácia akustických stropov v nákupnom centre Sandton Mall v Johannesburgu (Juhoafrická republika). Architekti z MDS Architecture zobrali návrh dostavby jedného z najväčších nákupných centier na africkom kontinente poctivo a okrem dizajnu sa rozhodli riešiť aj interiérovú akustiku.  Po konzultáciách s technickým oddelením nemeckého výrobcu Vogl Deckensysteme sa rozhodli pre aplikáciu práve akustických pohltivých stropov Vogl Toptec. Monolitické akustické stropy nepôsobia v nákupnej promenáde rušivo, pre bežných zákazníkov sa tieto stropy tvária ako obyčajné stropy realizované zo štandardného sadrokartónu. V danom čase išlo o prvú aplikáciu tohto riešenia na africkom kontinente. V spolupráci s domácou montážnou firmou J.T Dooley Contracting c.c. sme prijali výzvu na spoluprácu pri ich realizácii. Spojením domácich remeselníkov a našich aplikačných skúseností sa podarilo úspešne dokončiť projekt nákupného centra, ktorý po odovzdaní získal niekoľko medzinárodných ocenení nielen za dizajn, ale aj technické riešenia.