Vizualizácia versus realita, alebo akustika presne podľa požiadaviek

„Do roka a do dňa” sa často hovorieva, keď sa niečo podarí v krátkom čase. V našom prípade si môžeme takto povedať o systéme hladkých akustických bezšpárových stropov Eleganza od výrobcu Knauf Ceiling Solutions (KCS).

S KCS spolupracujeme už dlho a keď uviedli na trh tento nový systém akustických stropov, neváhali sme a prijali ponuku na montážne školenie priamo v ich tréningovom centre v holandskom mestečku Rosmalen.

Akustickým stropom a špeciálne hladkým bezšpárovým akustickým stropom sa venujeme už niekoľko rokov a máme za sebou množstvo úspešných realizácií. Či už je to vstupná lobby business centra, wellness hotela alebo množstvo rezidenčných projektov, kde tieto riešenia prinášajú akustickú pohodu pri zachovaní monolitického dizajnu. Preto, keď nás oslovili architekti známeho developera Reinoo Žilina, Mgr. art. Petra Hromcová a Mgr. art. Martin Danák s tým, že potrebujú realizovať vstupnú lobby ich novej kancelárskej budovy NORDCITY Obchodná v Žiline, veľmi dlho sme s odpoveďou neotáľali.

Návrh dizajnu nás zaujal na prvý pohľad. Nešlo len o obyčajný hladký strop od steny po stenu. Dizajn bol navrhnutý tak, aby vytváral absorpčné plochy vo väčších ostrovčekoch, ktoré sú rozložené v ploche stropu, navyše sú aj výškovo odstupňované. Áno, poviete si, jednoducho tam na lanká zavesíme štandardné akustické ostrovčeky a hotovo. Lenže jednotlivé časti neboli ani zďaleka štandardné a vytvoriť väčšiu súvislú plochu bez špáry a spoja tak, aby prepoje nebolo vidieť, už zo štandardných ostrovčekov možné nie je. Preto sme zvolili práve nový systém hladkého akustického stropu KCS Eleganza, ktorý nám tento dizajnérsky návrh umožnil realizovať. Navyše sme sa museli popasovať s tým, ako zavesiť stropné prvky v podobe drevených hranolov nad recepciou. Aj toto sme vyriešili vďaka KCS Eleganza. Keďže základná doska je z mäkkého pohltivého materiálu, zvolili sme tvrdší podklad a nahradili sme panel nad recepciou kombináciou dreva a sadrokartónovej dosky. A ďalší fakt, ktorý hral v náš prospech je, že KCS Eleganza systém je tvorený doskami a finálnou omietkou nastriekanou na povrch. Túto omietku sme vedeli použiť aj na povrch zo sadrokartónu, čím vznikla na pohľad nerozoznateľná štruktúra medzi pohltivými doskami a doskou sadrokartónovou.

A ako sa podarilo pretaviť vizualizáciu do reality? Výsledok prinášame na fotografiách. Na vlastné oči sa môžete presvedčiť v budove Reinoo NORDCITY Obchodná Žilina.