Akustika a (je) umenie

V našich článkoch o realizáciách a akustike systematicky diskutujeme o rôznych miestach, kde by sa mala venovať pozornosť téme akustiky, a kde by mala byť optimalizácia priestorovej akustiky samozrejmosťou. Okrem dobre známych oblastí, ako sú školy, nemocnice, telocvične, športové haly, konferenčné sály alebo vstupné loby, sme sa rozhodli preskúmať tému výstavných priestorov.

Výstavné priestory majú tendenciu pôsobiť upokojujúco a vytvárať prostredie, kde návštevníci môžu skúmať a obdivovať umelecké diela. S častým trendom transformácie týchto priestorov na multifunkčné sály, kde sa odohrávajú rôzne žánre umenia a kultúry, vzniká výzva v oblasti akustiky. Čo však, ak namiesto očakávaného ticha narazíte na ozvenu, ktorá pripomína Dobšinskú ľadovú jaskyňu? Ako riešiť túto situáciu v priestore s historickou hodnotou, aby to nebolo vnímané ako nevkusné?

Naša spoločnosť sa nedávno stretla s týmito otázkami počas implementácie akustických stropov v Galérii Umelka v Bratislave. Návrh obnovy vstupnej haly a výstavných sál od ateliéru BOGÁR architekti zohľadňoval aj priestorovú akustiku. Interiérová úprava tzv. Kamennej sály spočívala, okrem iného, aj vo výbere materiálu, ktorý by pôsobil prirodzene a nenápadne, ale zároveň by plnil svoju funkciu efektívne, znižoval by dobu dozvuku v priestore. Voľba padla na materiál Eleganza od výrobcu Knauf Ceiling Solution, ktorý sa osvedčil svojimi vlastnosťami už pri nejednom projekte.

Systém Eleganza pozostáva z akustických pohltivých platní s hrúbkou 25 mm a finálnej omietky, ktorá sa aplikuje na celý povrch striekaním. Vďaka tejto unikátnej kombinácii dosahuje vysoké hodnoty zvukovej pohltivosti až ɑw=0,95 (Trieda A). Výsledkom je hladký, nerušený povrch s jemnou štruktúrou omietky, ktorý nenápadným spôsobom podporuje ostatné prvky v priestore. To je zvlášť dôležité v prípade výstavnej sály, kde je potrebné, aby umelecké artefakty vynikli.

V spoločnosti DryCone sme dlhodobo špecializovaní na realizáciu akustických monolitických podhľadov, čo sa odráža v mnohých úspešných projektoch a spokojných investoroch. Výsledky našej práce si môžete prezrieť nielen vo fotogalérii, ale aj priamo v Umelke na niektorej z prebiehajúcich alebo pripravovaných akcií.

Umelka v pôvodnom stave

Umelka po úprave akustiky