Heradesign – akustika na mieru

Netradičné prvky pomáhajú dizajnovo dotvárať atmosféru v interiéri domu, bytu alebo kancelárie. V našej ostatnej realizácií sme dostali možnosť realizovať dizajnové steny v kanceláriách Cleverlance (od 1.1.2024 Qinshift) v budove Nivy Tower.

Architekt zvolil industriálny dizajn interiéru, vďaka čomu vzniká priestor na použitie účinných materiálov na zníženie doby dozvuku. Industriálny dizajn v sebe zahŕňa najmä pôvodné štruktúry ako je betón, viditeľné rozvody, potrubia a koncové zariadenia. Pri takýchto priestoroch, keď sa k tomu navyše pridá presklená fasáda, vzniká živná pôda pre dlhú dobu dozvuku a následne nízku zrozumiteľnosť reči, čo v priestoroch ako sú zasadačky a konferenčné miestnosti, je veľmi nežiadúce.

Architekt však aj v tomto prípade pripravil industriálny dizajn a ako obklady stien použil materiál Heradesign, ktorý sa svojou štruktúrou do takéhoto prostredia veľmi hodí.

Heradesign má zaujímavú prirodzenú štruktúru drevených vlákien a v nejednom prípade tak vytvára kontrastný prvok k okolitému dizajnu miestnosti, alebo ako to bolo aj v našom prípade, dotvoril a doplnil svojím vzhľadom a štruktúrou celkový dizajn miestností.

Použili sme materiál Heradesign Superfine, ktorý má síce pohltivé vlastnosti, je treba však rozlišovať, akým spôsobom sa bude inštalovať, aby sa tieto vlastnosti ešte zvýšili a nie naopak. Preto sme platne inštalovali na rošt odsadený od steny a vyplnený minerálnou vatou. Heradesign Superfine pri vzduchovej medzere 80mm vyplnenej minerálnou izoláciou 50mm, dosahuje hodnotu pohltivosti αw=0,9.

Dosky Heradesign sa dajú upraviť podľa požiadaviek klienta. Jednak ich tvar a jednak povrch vytvorením rôznych geometrických tvarov a línií, tak ako tomu bolo v tomto prípade. Všetky línie, napriek rôznym smerom na jednotlivých platniach, vytvárajú ucelené línie a prirodzene a plynulo tak vedú pohľad z jednej strany na druhú.

Výsledkom je príjemná atmosféra pri obchodných rokovaniach, dobrá zrozumiteľnosť reči a spokojný personál.