Rok 2020 bol výzvou, ktorá nás naučila zvládať nečakané prekážky

Za pár hodín nám končí jeden nezabudnuteľný rok. Rok plný nečakaných zmien, zvratov a množstva nepredvídateľných komplikácii. Vlak, ktorý sme vo firme za posledné roky rozbehli sa v marci zo dňa na deň zastavil. Viac ako 80 ľudí, čo sme ho spoločnými silami tlačili vpred sa zo dňa na deň muselo úplne zabrzdiť.

Po pár dňoch lockdownu sme ho postupne začali opatrne rozbiehať. Pár dní voľna nám pomohlo prehodnotiť priority. Vyhlásenie výsledkov Office roka 2019 a úspech kancelárii spoločnosti HB Reavis, na ktorom sme sa podieľali, nám pridal potrebnú dávku motivácie. Vyhlásenie výsledkov prišlo práve v čase, keď väčšina kancelárií zívala prázdnotou. Ubralo nám to možno časť radosti z úspechu, ale zároveň sa potvrdilo to, že našu prácu robíme dobre a ideme tým správnym smerom. Maratónsky beh, ktorý sme pred rokmi začali sa doplnil o prekážky a vodné priekopy. Bežať sme neprestali, aj keď sa začali objavovať prekážky pre Spartan Race…. Naše prilby, bezpečnostné pracovné topánky a reflexné vesty sa rozšírili o rúška na tvári. Testy na alkohol sa doplnili o preventívne PCR testy, bez ktorých by sme nevedeli realizovať naše projekty za hranicami Slovenska. Častokrát sa náš beh premenil na šachovú partiu, kedy sme museli strategicky zvažovať rôzne ťahy na prekonanie komplikácií v podobe nových zmien legislatívy. Ako podporný doping pre nás boli výsledky Stavby roka 2019, kde sa výborne umiestnili hneď dva projekty, na ktorých sme spolupracovali. Zámok v Pezinku získal hlavnú cenu ako aj cenu za celospoločenský prínos. A Poštová 1 Žilina za mimoriadnu kvalitu realizácie ako aj uplatnenie vedy a výskumu pri návrhu a realizácii stavby. Podieľať sa na tých najlepších projektoch u nás doma na Slovensku je tou najlepšou cestou v našej práci nepoľaviť…

Fotka z ocenených kancelárií HB Reavis

Stále si pamätám ako sa ma, ešte v roku 2008, pri obhliadke domu na Strmých Vŕškoch zákazník spýtal na referencie. Ukázal som mu vtedy z jeho balkóna 25 domov, na ktorých sme za posledné roky realizovali dodávku a montáž sadrokartónových stropov. Ďalšiemu na jednej ulici v Devínskej Novej Vsi 6 rodinných domov v jeho susedstve. Odkedy môj otec začal s montážou sadrokartónu nám pribudli malé bodky skoro na každej jednej ulici, nielen v Bratislave, ale aj po celom okolí. Naše sadrokartónové realizácie sú dnes súčasťou viac ako 120 domácností iba v Stupave. Podobné čísla nájdeme aj v Záhorskej Bystrici, Devínskej Novej Vsi a v iných mestských častiach Bratislavy.

Pohľad do wellness Zámockého hotelu v Pezinku

K rodinným domom sa postupne pridávali kancelárie, hotely, kasína a nákupné centrá. Za ostatné roky sme našou prácou prispeli k dizajnu nákupných centier Aupark, Avion alebo Eurovea. Naše stropy sú dnes súčasťou vstupnej lobby do Skyparku, Panoramy II alebo Twin City. Niekde sme k realizácii prispeli viac, niekde menej. Naša práca sa ale postupne stala súčasťou skoro každej jednej novej stavby v novom centre Bratislavy. Častokrát to boli pre nás nové a veľké výzvy. Museli sme sa naučiť nové technológie, montážne postupy alebo vymyslieť niečo úplne iné, aby sme naplnili predstavy architektov. Sme radi, že sa nám podarilo premeniť ich predstavy stvárnené cez počítačové vizualizácie na realitu. A to je presne to čo nás za celé tie roky roky neprestalo baviť. 

Úprava priestorov objektu Poštová 1 v Žiline

Rok 2020 nám možno priniesol množstvo nečakaných prekážok a komplikácií. Avšak nás naučil aj pohotovo reagovať na zmeny, riešiť rôzne krízové situácie, meniť nečakane plány zo dňa na deň, z hodiny na hodinu. Tento rok bol pre nás skúškou, ktorá nás mala naučiť robiť našu prácu ešte lepšie ako sme ju robili doteraz. A ja som rád, že sme túto náročnú skúšku spoločne zvládli. Som rád, že sa v praxi overil tím ľudí, ktorých okolo seba mám. Nielen kolegov vo firme a montážnikov, ktorí nám na stavbách cele roky pomáhajú meniť sny a vízie na realitu, ale aj desiatky dodávateľov, ktorí nám už roky robia nielen materiálovú, ale aj technickú a konzultačnú podporu. Som rád, že nás aj v tých ťažkých časoch podržali a spoločne sme to dotiahli až sem. 
Dnes asi nikto nevie čo nás čaká v novom roku. Ja ale verím, že nás tento rok veľa naučil a tieto nové skúsenosti nám pomôžu prekonať aj ďalšie nečakané prekvapenia, ktoré nás určite čakajú aj v budúcnosti. Rád by som preto na záver roka poďakoval každému jednému z vás. Nielen za spoluprácu a pomoc pri realizácii našich projektov, ale aj za prejavenú dôveru tieto zaujímavé projekty realizovať. Bez vašej podpory by sme to nedokázali. Želám vám hlavne veľa zdravia, lebo ak budeme zdraví, ostatné problémy sa určite časom podarí vyriešiť 🙂