Hladké bezšpárové akustické stropy – nenápadná súčasť moderného interiéru

V jednoduchosti je krása, znie pomerne často. K jednoduchému a modernému interiéru je hladký čistý dizajn optimálnou voľbou. Máte záujem o nenápadný jednoduchý hladký strop, ktorý má akustické, zvuk pohlcujúce vlastnosti?

Minimalistický dizajn, hladký povrch, jasný, čistý vzhľad a akustický komfort, hodia sa tieto atribúty k sebe? Dá sa vytvoriť jednoduchý čistý hladký povrch, ktorý bude korešpondovať s vybavením moderného interiéru tak, aby zároveň spĺňal aj akustický komfort? Na základe dlhoročných skúseností je jasné, že takáto kombinácia možná je. Možno sa niekomu budú zdať hladké stropy trošku nudné. Ale pri dnešnom minimalistickom dizajne interiérov, s množstvom hladkých povrchov, skla a na pohľad atraktívnych doplnkov, sa javí takýto neutrálny strop ako nenápadná, ale pritom funkčná súčasť priestoru, ktorá dá vyniknúť iným dizajnovým prvkom interiéru.

V dnešných moderných interiéroch pri minimalistickom dizajne hrajú hlavnú rolu kvalitné materiály ako sú podlahy, obklady, veľa skla a podobne. Tieto však, po akustickej stránke, spôsobujú odraz zvuku v miestnosti. Výsledkom je zvýšený akustický tlak, čiže ozvena. Tá sa zvyšuje tým viac, čím viac osôb sa v miestnosti zdržuje, alebo čím hlasnejšia hrá hudba. Mix rôznych zvukov vytvára pocit, kedy sa snažíme hlasnejšie rozprávať, pretože sa nepočujeme navzájom a čím viac sa zvyšuje hlasitosť, tým viac sa snažíme ju prekonať. Tomuto sa hovorí efekt koktailovej párty. Dá sa s tým niečo urobiť bez toho, aby sme museli použiť kancelárske akustické kazetové stropy?

Riešením môže byť práve hladký bezšpárový monolitický akustický strop. Na montáž takýchto stropov máme certifikáty a používame tieto riešenia: Rockfon MONO Acoustic a Vogl Deckensysteme TOPTEC.

Rockfon MONO Acoustic je hladký monolitický strop tvorený doskami z čadičovej vlny s hrúbkou 40mm a akustickej omietky. Čadičová vlna sa vyznačuje vysokými pohlcovacími schopnosťami a akustická omietka zase účinne prepúšťa zvuk do vnútra materiálu, kde je pohltený. Hladká a jednoliata omietka sa aplikuje po ošetrení jednotlivých spojov dosiek, čím zároveň pôsobí ako sceľujúci prvok celej skladby stropu. Výsledkom je hladký jemne štruktúrovaný povrch bez viditeľných špár a konštrukcií, ktorý pôsobí neutrálne voči ostatnému vybaveniu interiéru a stáva sa tak jeho prirodzenou súčasťou. Omietka môže byť buď v bielej farbe, alebo vo farbe podľa konkrétneho želania. Rockfon MONO Acoustic je možné aplikovať na podkonštrukciu, alebo priamo na podklad, je možné vytvárať rôzne zakrivenia, či už konvexné alebo konkávne a prispôsobiť tak strop individuálnym požiadavkám. Akustické stropy Mono máme vyskúšané aj v priestoroch so zvýšenou vlhkosťou ako sú bazény alebo wellness centrá.

Vogl Deckensysteme TOPTEC je systém monolitického stropu na báze sadrokartónových dosiek. Systém je tvorený dierovanými sadrokartónovými doskami, rôznej hustoty a tvaru perforácie. Z vnútornej strany sú dosky podlepené akustickou textíliou. Z pohľadovej strany sa potom na tieto panely aplikuje textília a akustická omietka. Finálny povrch je tým pádom hladký a bez viditeľných otvorov, špár, alebo konštrukcií. Na rozdiel od Rockfon MONO systému, kde sa okrem čadičových dosiek nepoužíva žiadna ďalšia pohltivá vrstva, pri systéme Toptec je možné ponechať dosky samostatne, alebo nad dosky použiť vrstvu minerálnej izolácie. Tým sa dosiahne vyššia hodnota pohltivosti daného stropu. Veľkou výhodou akustických stopov Toptec je možnosť použiť ich aj pre realizácie akustických chladených stropov.

Každý systém má svoje špecifiká, ale výsledný efekt majú spoločný a to dosiahnuť hladký, bezšpárový akustický strop. Na základe našich skúseností Vám dokážeme poradiť, ktoré riešenie je pre Váš projekt najvhodnejšie, následne ho zrealizovať a pomôcť Vám tak zmeniť priestor na komfortný interiér.