Zabudnite na ozvenu, vstupná lobby trochu inak

Za našu pomerne dlhú históriu, počas ktorej sme realizovali množstvo zaujímavých projektov, sa nám podarilo nájsť a osvojiť si systém, ktorý po realizácií nespôsobí vrásky žiadnemu architektovi. O čom je reč? Dierovaný akustický podhľad. A čo môže spôsobiť vrásky? Popraskané spoje.

Dierovaný akustický strop je náročný na montáž práve kvôli dierovaniu a spojom. Dierovanie ukáže akúkoľvek chybu pri montáži, ktorá vystúpi do popredia okamžite a je veľmi dobre viditeľná. Popraskané spoje sa prejavia až neskôr práve tým, ako si novo realizovaný podhľad sadne a začne pracovať.

Patentovaný spôsob riešenia spoja systémom Vogl Fuge od výrobcu Vogl Deckensysteme umožňuje takýmto chybám predísť už pri príprave.

Práve preto sme použili Vogl Fuge aj pri realizácií navrhnutého akustického dierovaného podhľadu v lobby novootvoreného business centra Apollo Nivy. Architekt si zvolil pravidelné dierovanie 8/18R, ktoré vyzerá veľmi dobre a čisto. No zároveň je to aj najnáročnejší vzor na realizáciu práve kvôli chybám vznikajúcim počas montáže. Navyše je tento podhľad popretkávaný koncovými zariadeniami, svetlami, reproduktormi, výusteniami vzduchotechniky či revíznymi dvierkami. A aby toho nebolo málo, v lobby sú stĺpy, okolo ktorých je potrebné vytvoriť pekný lem s úzkou špárou. Myslíte, že sa nám to podarilo? Samozrejme! Výsledok si môžete pozrieť sami priamo na mieste alebo v našej galérii.

Dierovaný podhľad nepôsobí len ako dizajnový prvok. Hrá totiž aj dôležitú rolu v prípade priestorovej akustiky. Samotné platne s dierovaním 8/18R s doplnením minerálnej vaty dosahujú koeficient pohltivosti ɑw=0,75. Funkčnosť tohto systému si zákazník už v praxi overil napríklad pri projektoch Stanica Nivy alebo kanceláriách Swiss Re, či HB Reavis. V kombinácii s ostatnými prvkami v lobby vznikol akusticky veľmi príjemný a dizajnovo atraktívny priestor, ktorý vás osloví ihneď ako prekročíte prah dverí, prípadne prejdete cez rotujúci element vstupu.